orechy pre telo a dušu
Pridal sofa dňa Február 20 2013 19:25:27
ORECHY- POTRAVA PRE TELO I DUŠU

Sú bohaté na tuk, ktorı tvoria nenasıtené mastné kyseliny. Znižujú cholesterol v krvi, podieľajú sa na tvorbe nervového tkaniva, podporujú tvorbu červenıch krviniek, blahodárne vplıvajú na imunitnı systém a pomáhajú pri anémii. Mali by ich jesť ľudia, ktorí majú problémy so srdcom a všetci tí, ktorıch trápi vyčerpanie, podráždenosť, stres a depresia.
Vıznamne pomáhajú pri liečbe sexuálnych problémov a neplodnosti. Vďaka nízkemu obsahu uhľohydrátov sú vıbornou potravou pre diabetikov.
Orechy by sa mali konzumovať surové, teda nepražené a bez soli.


Podrobné novinky
Vlašské orechy
Vlašské orechy sú bohatım zdrojom vápnika, draslíka, magnézia, zinku, medi a selénu. Pôsobia upokojujúco a pozitívne vplıvajú na mozog. Dodávajú energiu srdcu. Majú však vysokú kalorickú hodnotu.


Lieskové orechy
Obsahujú mnoho kyseliny listovej, doporučujú sa najmä ženám v prvıch mesiacoch tehotenstva, pretože pomáha predísť niektorım vıvojovım vadám. Obsahujú veľa železa a vápnika. Povzbudzujú činnosť čriev. Pozor na pálenie záhy!


Arašidy ( Burské oriešky )
Nie sú správne orechy, ale plody podzemnice olejnej, čo je vlastne strukovina. Obsahujú vitamín B, C, E, ale aj A. Sú vynikajúcim liekom na nervovú sústavu, podporujú krvotvorbu, pôsobia pri chorobách srdca, krvného obehu a látkovej premeny. Arašidy môžu pomôcť pri kožnıch ochoreniach. Majú pozitívne účinky proti zubnému kazu.
Pozor! Až 2 % populácie s na ne alergické! Jesť by ich nemali ani tí, ktorí trpia dnou.


Kešu orechy
Sú bohaté na vitamín D, betakarotén, zinok, stopové prvky, ktoré podporujú rast buniek a zúčastòujú sa tiež na tvorbe spermií.




Pekanové orechy
Nie sú až také bohaté na vitamíny a stopové prvky. Využívajú sa hlavne do plniek pri pečení.




Makadamové orechy
Obsahujú vápnik, fosfor a vitamín B a hoci pre človeka predstavujú kalorickú bombu, sú obľúbené pre ich vynikajúcu chuť.




Kokosové orechy
Má vynikajúce chutné mlieko. Využíva sa na vırobu kokosovej múčky a je bohatı na vitamíny A, C a D.



Mandle
Sú jednım z najhodnotnejších druhov orechov. Obsahujú 8 gramov vlákniny, 436 miligramov draslíku a 10 miligramov vitamínu E. Sú bohaté na vitamíny a minerály, fosfor a kálium, majú vysokı obsah železa. Zdravá pochúťka pre každého. Mandle sa používajú celé alebo lúpané prevažne do šalátov, rizota, omáčok alebo plniek. Mleté mandle môžu nahradiť niektoré druhy múky.
Odporúčajú sa hlavne tehotnım a dojčiacim ženám. Zo všetkıch orechov obsahujú najviac horčíka a tak ukľudòujú nervy, vylepšujú pleť, vlasy a nechty. Mandľové mlieko je liečivé.


Pistácie
Majú vysokı obsah enzımov. Svoju vıraznú chuť a arómu získavajú pražením. V pistáciách sú fytosteroly, ktoré sú veľmi podobné cholesterolu. Vısledky vıskumov hovoria, že fytosteroly znižujú nielen hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi, ale majú tiež preventívny účinok voči rôznym typom rakoviny.



Para orechy
Jadrá obsahujú až 60 % oleja, 17 % bielkovín, 7 % cukru a vitamíny skupiny B, majú vysokı obsah plnohodnotnej bielkoviny, sú zdrojom selénu. Selén spolu s vitamínom E má ochrannı účinok pre srdce.




Jedlé gaštany
Sú bohaté na vitamíny B a E a majú nízky obsah tukov. Jedlé gaštany a mandle chránia ľudskı organizmus pred nervovou slabosťou a srdcovımi problémami.




Píniové oriešky
Sú to malé podlhovasté semená zo šišiek stredozemnej borovice rastúcej v oblasti Stredomoria . Chuťou pripomínajú mandle, ale nájdete v nich aj príchuť živice. Využívajú sa pri príprave plniek, pesta a v cestovinovıch pokrmoch.
Pamätajte na to, že čím sú oriešky čerstvejšie, tım je obsah ich vitamínov vyšší. Ak si z nich dáte 1-4 x do tıždòna, znížite roziko infartku o 25%. Odporúčané množstvo je 10 veľkıch, alebo 20 malıch orieškov denne