5 najhlúpejších tvrdení o cvičení
Pridal sofa dňa Február 27 2013 12:48:19
Určite ste už nejakı z nich počuli a zrejme ste už aj nejakému uverili, prípadne vám vàta v hlave. Naozaj je pravou, že sa tuky cvičením menia na svaly? Aj toto je jeden z mıtov, ktorı je nielen klamlivı, ale fyzicky aj celkom nemožnı.
Podrobné novinky
Tuky vs. svaly
Bolo by zaujímavé vedieť, kto s tımto tvrdením prišiel ako prvı. Že sa tuky menia na svaly pravdou určite nie je, pretože ide o dve celkom odlišné súčasti tela. Ich zloženie je rôzne a bolo by naozaj zázrakom, ak by sa svalové vlákna premenili na tukové bunky a naopak. Pravdou je jedine to, že ak cvičíme, pálime tuk a spevòujeme svaly, čím dochádza k viditeľnej „premene" tela na krajšie, rovnako to funguje aj v opačnom poradí. Keď prestaneme cvičiť, svaly ochabujú a sme náchylnejší na ukladanie tuku, čiže sa telo zväčšuje. Práve v tıchto procesoch tkvie celé tajomstvo „zmeny" tukov na svaly.
Pot vs. spaľovanie
Potenie je pri športe celkom prirodzenım prejavom tela, no nespoliehajte sa ani na ďalší mıtus, ktorım vás možno niekedy niekto povzbudzoval. čím viac sa potíme, tım viac nespaľujeme, nech ste už počuli hocičo. Pot je spôsobom, ako sa telo ochladzuje pri zahriatí a je prirodzené, že človek, ktorı nie je zvyknutı na pohyb, sa zapotí viac, takisto je faktom, že niekto je potivı viac, inı menej. Preto svoje spálené kalórie nerátajte na stečené kvapky potu.

Svalovica vs. vıkon
O svalovici vieme každı svoje a vieme aj to, ako veľmi vie bolieť. Už ste však počuli, že len bolesť svalov je znamením, že ste cvičili naozaj poctivo? Nenechajte sa tımto mıtom dohnať k tomu, že budete svoje telo presiľovať. Svalovica je síce pomerne bežnou reakciou netrénovaného tela, no ide o trhlinky svalov, drobné poškodenia, ktorım sa treba skôr vyhıbať, ako si ich spôsobovať. Preto telu dopriavajte aj dostatok oddychu a kvalitu tréningu merajte inak.
Jedlo vs. cvičenie
Lačnı žalúdok a poriadna zaberačka vo fitku možno niekomu evokujú rıchlejšie chudnutie, no myslite na to, že v žiadnom prípade nejde o zdravı postup. Jedlo znamená pre telo energiu, teda zásoby sily, vďaka ktorım je schopné vydať zo seba maximum. Nikto netvrdí, že máte ísť cvičiť po vıdatnom obede, ale plátok celozrnného chleba so šunkou približne pol hodinu pred cvičením je perfektnım štartérom. Hladinu cukru v krvi nastaví na ideálnu hranicu, aby sa dobre cvičilo a spaľovalo.
Vıkon vs. intenzita
Pravidelnosť cvičenia je jednou zo zásad, aby sa vám skutočne darilo vytvarovať telo, ale nedržte sa mıtu - raz za tıždeò stačí, a to ani vtedy, keď je spomínanı tréning absolútne vyčerpávajúci. Pre správne spaľovanie a žiadané vısledky si treba intenzitu cvičenia vyvážiť na zlatı stred, aby ste sa zvládli aktívne hıbať viac ráz počas tıždòa. Pre schudnutie je odporúčanı tréning 3 - 5x do tıždòa, pre udržanie kondície minimálne dva razy.
Autor: Marge