Prečo diéta vždy nezaberie? 10 mıtov o chudnutí
Pridal sofa dňa Február 27 2013 13:04:56
Podobné mıty o chudnutí spôsobujú, že ľudia sa napriek veľkej snahe schudnúť, často nedopracujú k želanému vısledku. Novı čas zozbieral najčastejšie nepravdy o diétach.
Podrobné novinky
1. KTO JE UH¼OHYDRÁTY, PRIBERIE
Nie je to pravda. Práve chlieb a cestoviny z celozrnnej múky, celozrnná ryža, zemiaky a zelenina obsahujú uhľohydráty, ktoré udržujú stálu hladinu cukru v krvi. To je dôležité práve keď chcete schudnúť. Pozor na jednoduché uhľohydráty vo forme cukru, napríklad v koláčoch.

2. HLADOVKA JE NAJLEPŠIA NA CHUDNUTIE
Omyl. Možno v prvıch dòoch hladovky schudnete rıchlo, ale ide to hlavne preto, že z tela sa vylučuje viac vody. Na dlhodobé chudnutie však tento spôsob nie je vhodnı. Kto sa celkom vzdá jedla, nenaučí sa správne stravovať. Pri návrate k predošlému stravovaniu potom pravdepodobne priberiete naspäť.

3. LIGHT VİROBKY POMÁHAJÚ PRI CHUDNUTÍ
Prečo to nie je pravda? Lebo slovíčko light znamená iba to, že vırobky obsahujú menej tuku a kalórií ako normálne vırobky. To však nezaručí, že s light vırobkami schudnete. Najlepšie je sledovať zloženie každého vırobku a jeho vıživovıch hodnôt, ktoré sú uvedené na obale.

4. POHYB JE ROVNAKO ÚčINNİ AKO DIÉTY
Žiaľ, nie je to pravda. Šport síce spáli kalórie, ale nie toľko, ako pri diéte. Pri chudnutí totiž spálite približne 4 200 kJ za deò. Aby ste toľko spálili aj pri športe, museli by ste sa päť hodín prechádzať, či tri a pol hodiny cvičiť gymnastiku.

5. ABY STE SCHUDLI, MUSÍTE VYLÚčI TUKY
Omyl. Tuky sú totiž pre organizmus rovnako dôležité ako iné živiny. Samozrejme, veľa tukov je pre telo nezdravé. Aj pri chudnutí by však 30 percent energie malo prichádzať z tukov. Najlepšie tuky pochádzajú z mastnıch kyselín, ktoré obsahuje napríklad repkovı olej alebo olej z vlašskıch orechov, avokádo či ryby.

6. KONZUMÁCIA OVOCIA ZOŠTÍH¼UJE
Nie je pravda, že ovocie vždy obsahuje málo kalórií. Keď si dávate ovocie k normálnemu jedlu, určite priberiete. Ovocie ako desiata či náhrada za sladkosť je však ideálna možnosť. Lebo nie jednotlivé potraviny robia štíhlymi, ale to, čo obsahuje váš jedálny lístok celkovo. orechov, avokádo či ryby.

7. PITE čO NAJVIAC
Toto radšej nedodržujte. Počas chudnutia by sa malo piť rovnako ako zvyčajne. Teda dva až tri litre denne. Tekutiny pomáhajú stlmiť hlad a prečistiť organizmus. Najlepšie sú minerálky bez bubliniek a nesladené ovocné či bylinkové čaje.

8. DIABETICKÉ VİROBKY MAJÚ MENEJ KALÓRIÍ
Nie je to pravda. Tieto produkty sú v prvom rade určené pre diabetikov. Neznamená to však, že obsahujú menej kalórií či majú menej tuku. Diabetickı tuk má len iné zloženie ako normálne maslo alebo margarín.

9. JEDLO PO 18. HODINE NIE
Tımto sa neriaďte, lebo nerozhoduje kedy, ale čo a koľko jeme. Je jedno, či počet kalórií, ktoré majú byť denne spotrebované, prekročíme ráno alebo večer. Samozrejme, že večer je trávenie spomalené, preto by ste nemali jesť aspoò tri hodiny pred spaním.

10. MAŠKRTY SÚ PRI DIÉTE ZAKÁZANÉ
Nie, pri chudnutí sa celkom nemusíte vzdať sladkostí. Môžete si pochutnať na kúsku čokolády, ak je horká s minimálne 70-percentnım podielom kakaa alebo na jednom kopčeku zmrzliny.autor-Autor: Novı čas, ruj