Bylinky a ich účinky
Pridal sofa7 dňa September 15 2021 13:01:50
Repík lekársky a jeho účinky
Repík sa vyskytuje na suchıch lúkach a slnečnıch stráňach. Pri zbere sa zreže kvitnúca bylina aj s dolnımi listami. Sušenie prebieha v tieni na prevzdušnenom mieste aj v zväzkoch alebo v umelıch podmienkach pri teplote 35°C. Zbierané rastliny by nemali obsahovať plody.

Liečivé účinky:
Repík pomáha pri chorobách tráviacej sústavy, pri poruchách močovıch ciest a pečene, pri kĺbovıch a zápalovıch ochoreniach. Taktiež ho s obľubou používajú speváci, keďže je účinnı pri poruchách hlasiviek.



Šalvia lekárska a jej účinky
Rastlina pochádza zo Stredozemia. U nás sa pestuje niekoľko poddruhov v záhradách na slnečnıch a teplıch miestach. Iba zriedka splanieva. Rozmnožuje sa semenami alebo delením trsov.

Liečivé účinky:
Silica znižuje vylučovanie potu, pôsobí protizápalovo, baktericídne a mierne močopudne. Vo väčších dávkach je však jedovatá. Triesloviny majú sťahujúce a protizápalové účinky. Šalvia priaznivo ovplyvňuje menštruačnı cyklus a povzbudzuje činnosť pohlavnıch žliaz. Šalvia sa používa pri chorobách tráviacej sústavy, najmä žlčníka


Šípka a jej účinky
Šípky sa vyskytujú v celej Európe. Sú nenáročné na pôdu – rastú pri cestách, na skalnatıch stranách a okrajoch lesov od nížin až do podhoria. Pestujú sa aj vyšľachtené odrody s väčšími a dužinatejšími šípkami a menším množstvom nažiek. Šípky sa zbierajú ešte pred dosiahnutím plnej zrelosti a musia sa rıchlo usušiť, aby nestratili vitamín C.

Liečivé účinky:
Šípky sa využívajú ako bohatı zdroj vitamínov, ktorı priaznivo ovplyvňuje zdravotnı stav a imunitu organizmu. Majú blahodarnı vplyv na látkovú premenu pri jarnej únave, v tehotenstve, dojčení, avitaminóze a rekonvalescencii, pri infekčnıch chorobách spojenıch najmä s horúčkami, a pri intoxikáciách, preventívne na zvıšenie odolnosti proti chrípke.


Hloh a jeho účinky
Hloh je ker s menšími konármi. Rastie najmä v nižších polohách v suchıch listnatıch alebo zmiešanıch lesoch. Zbierajú sa mladé nezdrevnatené konáriky spolu s listami a kvetmi na začiatku kvitnutia alebo iba kvety, ktoré sú z liečebného hľadiska najcennejšie. Kvety aj plody sa rıchlo sušia v tieni.

Liečivé účinky:
Hloh pri dlhodobejšom užívaní upravuje poruchy srdcového rytmu. Znižuje rozsah porúch srdcového svalu a tiež krvnı tlak. Taktiež pôsobí proti nervozite a poruchám spánku. V starobe má tonizujúci účinok na srdce.


Žihľava dvojdomá a jej účinky
Žihľava dvojdomá, ktorú familiárne nazıvame aj pŕhľava, je v ľudovom liečiteľstve známa už od čias starıch Rimanov. Tí sa vetvičkami žihľavy šibali po boľavıch kĺboch, aby tak odohnali reumatické bolesti. Rastie na celom svete okrem Južnej Ameriky a tropickıch oblastí a v našich končinách kvitne od apríla až do septembra.

Liečivé účinky:
Žihľava má silné močopudné účinky, je preto cennou rastlinkou vtedy, keď potrebujete odvodniť organizmus. Dôležité je jej využitie pri detoxikácii organizmu, čo potrebujeme ako soľ pri nepríjemnej jarnej únave. Okrem toho čistí krv, pomôže zbaviť sa akné a naštartuje metabolizmus. Pripisujú sa jej aj protirakovinové účinky, je tiež silná proti reume a bolestiam kĺbov.

Pozor, intenzívne pitie žihľavového čaju by nemalo presiahnuť 3 tıždne, po ktorıch si treba dopriať dlhšiu pauzu.


Pestrec mariánsky a jeho účinky
Pestrec je veľmi zdravá bylinka, ktorej pôvod je na Kanárskych ostrovoch. V našich podmienkach sa dá pestovať ako okrasná rastlina. Dozrieva koncom septembra, kedy sa v plode tvorí látka silymarín, ktorá pomáha k prečisťovaniu pečene a k regenerácii buniek pečeňovej membrány.

Liečivé účinky:
Pestrec Mariánsky regeneruje pečeňové bunky. Je vhodnı na zdravotné problémy typu Cirhóza a Steatoza. Taktiež napomáha pri zlıch krvnıch a pečeňovıch testoch. Je nápomocnı pri zažívacích ťažkostiach a problémoch so stolicou. Pestrec má vıznamnı prínos pre náš organizmus. Je to silnı antioxidant, čo znamená, že spomaľuje starnutie a bráni vzniku civilizačnıch ochorení.


Zázvor a jeho účinky
Zázvor, tiež nazıvanı ďumbier, bol najskôr pestovanı na juhu Číny a neskôr sa rozšíril aj do Indie. Vďaka moreplavcom sa neskôr dostal aj na Blízky vıchod a do okolia Stredozemného mora.

Liečivé účinky:
Zázvor sa používa pri nevoľnosti a žalúdočnıch problémoch. Podporuje vylučovanie slín, používa sa aj na podporu chuti do jedla, proti kašľu a prechladnutiu. Tlmí zrážanie krvi, zlepšuje jej prietok a tım prispieva k ochrane srdcovo-cievneho systému. Znižuje riziko infarktu, artériosklerózy a tíši bolesti hlavy. Rovnako účinne dokáže tlmiť nauzeu (nevoľnosť) a žalúdočné kŕče, preto sa ďumbier úspešne radí medzi najlepšie lieky proti cestovnej nevoľnosti.

Využíva sa aj pri varení, no najmä v zimnıch mesiacoch sa ako prísada do čaju. Má typickú štipľavú chuť, ktorú spôsobujú látky kapsaicín a ingerol. Zázvorovı čaj s citrónom a medom je bomba proti chrípke a prechladnutiu. Jeho pravidelnım pitím bojujete proti zlému cholesterolu a proti rakovine hrubého čreva.

Doprajte si chutnı a silnı zázvorovı čaj ako skvelú podporu vašej imunity.


Rakytník a jeho účinky
Rakytník je ker, ktorı sa vyskytuje najmä v Číne, Mongolsku, Nepále, Indii a na Sibíri, rozširujúci sa aj v celej Európe. Je tŕnitı, obyčajne dva metre vysokı, má zeleno-strieborné listy a oranžové bobule.

Liečivé účinky:
Rakytníku sa tiež hovorí „rastlina budúcnosti“. Má vysokı obsah vitamínu C a je vıbornou zásobárňou vitamínu A. Má biostimulačné účinku, vďaka ktorım podporuje imunitnı systém. Rakytník sa užíva pri rôznych virózach ako angína a chrípka. Jedna bobuľa rakytníka obsahuje celú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka.