Goji - kustovnica čínska je najvıživnejším plodom našej planéty
Pridal sofa dňa Február 02 2013 12:10:01
Sušené plody kustovnice čínskej (Lycium chinensis), nazıvané aj Goji, považuje čínska medicína od nepamäti za liečivú potravinu podporujúcu dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu. Plody vo veľkosti sušeného hrozienka majú sıto červenú farbu a chuťou pripomínajú niečo medzi brusnicou, jablkom alebo šípkou.

Viac v článku.
Podrobné novinky
Goji rastú v úrodnej pôde v oblasti himalájskeho úpätia na stredne veľkıch kroch. Podľa odborníka na biopotraviny a netradičné potraviny Jozefa Litvaja je z hľadiska zloženia kustovnica čínska asi najvıživnejším plodom našej planéty. "Plody sa sušia šetrne na slnku bez použitia chemikálií. V tıchto oblastiach, kde sú Goji bežnou súčasťou jedálneho lístka, nájdeme obyvateľstvo s najdlhším priemernım vekom na Zemi," skonštatoval Litvaj.Pri kontakte čerstvıch Goji s pokožkou dochádza k oxidácii a ich sčerneniu, preto sú plody pri zbere ľahko strasené na plachty a potom usušené v polotieni, kım nestratia väčšinu vody. "Celı proces pestovania a spracovania je veľmi šetrnı a striktne sa vyhıba umelému dosušeniu a akémukoľvek použitiu chemikálií. Tım je dosiahnutá maximálna 'živosť' sušenıch plodov a teda zachovanie ich najvyššej možnej nutričnej hodnoty," vysvetlil odborník.

Meno Goji získali plody pravdepodobne podľa názvu oblasti Gojal, kde bolo podhorie Himalájí touto rastlinou najviac lemované. Tajomstvo pestovania rastliny Goji sa odovzdávalo z generácie na generáciu a postupne sa pestovanie kustovnice rozšírilo aj do Tibetu, číny, Indie a Mongolska. Z hľadiska zloženia obsahujú tieto plody 18 druhov aminokyselín, vrátane esenciálnych; 21 stopovıch prvkov, napríklad zinok, železo, vápnik, meď, germánium, selén, fosfor; vitamíny C, B1, B2, B6 a E a jej plody sú jednım z najbohatších zdrojov karotenoidov z plodov rastlín rastúcich na planéte.

V Goji na nachádza aj rastlinnı sterol beta-sitosterol, ktorı sa dnes využíva pri podpornej liečbe zvıšenej hladiny cholesterolu, ďalej pri problémoch s prostatou a má tiež protizápalovı účinok. Skupina lycium polysacharidov predstavuje vınimočné silné antioxidanty zabraòujúce poškodzovaniu a starnutiu buniek. "Celosvetové klinické vıskumy dokazujú, že v kustovnici čínskej sú obsiahnuté naozaj látky so silnımi antioxidačnımi a imunitu podporujúcimi vlastnosťami," podotkol Litvaj. Goji sa konzumujú samotné ako mimoriadne zdravá desiata, alebo sa pridávajú do cereálnych zmesí a jogurtov. Dobre chutia v ovocnıch koktailoch. čínskou špecialitou je čaj z Goji, ktorı sa pripravuje podobne ako náš šípkovı. Malú hrsť bobúľ varíme vo vode približne 15 minút. Po vylúhovaní sa môžu plody Goji ešte zjesť. "Odborníci tvrdia, že pre dosiahnutie blahodarnıch účinkov stačí konzumovať asi 30 gramov denne, v objeme malej hrsti alebo 60 sušenıch plodov," dodal Litvaj.