Login · Register
September 30 2022 23:59:01
Tvoja odvaha
Neboj sa mi zavolať,
Nespapám ťa ,
Ja som tu na to aby som ti pomohla .


Neboj sa
Nebojte sa pridať vlastný článok.
Sloboda slova zaručená

Odporúčam do pozornosti

Team SOFA- 0900511020-online

 

 


Detoxi

sofa7@pobox.sk

 alebo 

0900 511 020

Pred uskutočnením hovoru zaznie hláška- "číslo je zo zvýšenou tarifou" číslo nie je audiotextové !! ale prémiové inteligentné. Je to znak serióznosti a pre vás dôkaz, že po ukončení hovoru nie ste nič dlžný. Som zatiaľ bezkonkurenčne najlacnejšie médium - 1,19€/m


Prihlásenie
Meno

HesloNie ste užívateľom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Odporúčam do pozornosti

 

 

 


Farby a ich význam//čítaj viac,,,
Každý má rád inú farbu, vyvolávajú v nás odlišné pocity, ide o subjektívne vnímanie. Komu sa ktorá farba páči a v akom odtieni. Určitá farebná kombinácia môže u jedného vyvolať pocity radosti, nadšenia, zatiaľ čo na druhého nemusí pôsobiť priaznivo, dokonca ho môže nechať chladným. Obľuba jednotlivých farieb súvisí s temperamentom človeka a čiastočne sa mení vekom. Niektoré kombinácie preto hodnotíme ako harmonické, či disharmonické v závislosti od veku, nálady, subjektívnych i objektívnych faktorov.
Na základe výskumov sa dá dospieť k univerzálne platnej symbolike farieb.

Žltá farba
Je vhodná do pracovných priestorov, škôl a všade, kde je potrebné zvýšiť duševnú kapacitu a myšlienkovú aktivitu. Táto farba podporuje zažívanie a blahodárne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a nervový systém. Pomáha odstraňovať duševnú únavu a je farbou zmeny. Žltá farba, farba slnka, zvyšuje úroveň bdelosti. Vyvoláva aktivitu, odolnosť voči únave. Je farbou mysle, stimuluje činnosť mozgu. Symbolizuje optimizmus, osvietenie, šťastie, úspech, intelekt a energiu, povzbudzuje, oslobodzuje, pôsobí veselo a otvorene, znamená oslobodzujúce uvoľnenie napätia. Žltá je základná farba, ktorá symbolizuje základnú ľudskú potrebu rozvíjať sa. Je v nej nádej, túžba po radosti a rozkoši. Všeobecne sa žltá spája so závisťou. Človek, ktorý dúfa, ju preferuje, ten ktorý je sklamaný, ju odmieta. Záľuba v žltej farbe značí tiež duchovnú čulosť, vnútornú bdelosť a ochotu stále sa niečomu učiť. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy, pocity neviazanosti a sú pritom naplnení silnou túžbou po diaľkach.
Svetlo žltá veselá farba.
Symbolizuje vitalitu, radosť, inteligenciu, svetlo, energiu, optimizmus, aktivitu, šťastie a chuť do života.
Medovožltá ( Hnedo-žltá farba )
jantárová alebo medovožltú farba. Je v nej obsiahnutá dynamika otvárania sa, ale oproti povrchnosti čistej žltej, táto farba vyjadruje hlbšiu pohodu myslenia.
Oranžová,
zmiešanie primárnych farieb žltá + červená. Symbol šťastia, radosti, osvieženia, nadšenia, tvorivosti, odhodlanosti, vytrvalosti, príťažlivosti a úspešnosti. Veselá farba. Podporuje duševnú aktivitu. Posilňuje, ale neznepokojuje tak ako napríklad červená. Je farbou optimizmu, osvietenia, pozitívnej energie a povzbudenia. Ľudia s obľubou oranžovej farby sú tolerantní, s pevnou vôľou, odvahou, stabilitou, množstvom fantázie a tvorivosti. Tým, že je spojením žltej a červenej, všetko čo tieto dve farby majú zosilnené, v oranžovej sa to tlmí do pozitívnych a príjemných účinkov. Podporuje trpezlivosť, neúnavnosť. Vyvoláva pocit šťastia, radosti a predstavu slnka a tepla.
Oranžovo-červená farba
Primiešaním žltej farby do červenej vznikne oranžovočervená, ktorá psychologické i fyziologické účinky červenej farby stupňuje.
Červeno-žltá farba
primiešaním červenej do žltej sa stupňuje základný význam žltej v smere intenzívneho nadväzovania kontaktov. Táto farba je výrazom pre radosť cítenia a prežívania.
Špinavo žltá
nabáda k , opatrnosti , kritike, žiarlivosti, lenivosti.
Červená
teplá farba symbol ohňa, vášne, vzrušenia v pozitívnom význame (láska) v negatívnom (hnev) , silných, pozitívnych i negatívnych emócií, energie a života. Žiara lásky sa vyjadruje červenou aj v náboženskej symbolike. Červená farba pôsobí vznešene, energeticky , prenikanie vpred. Symbolizuje vzburu, prevrat, vojnou, nebezpečenstvo, so silou, s energiou a rozhodnosťou, niektorí ľudia ju preto môžu vnímať ako niečo rušivé či stresujúce. Červená, farba silných ľudí, plných života, energických a sebavedomých, impulzívnych až agresívnych. Svoje názory presadzuje aj vtedy, keď nemá pravdu. K najbližším však dokáže prejaviť aj nežnosť, srdečnosť a lásku. Slabý sa môže pri stretnutí s červenou farbou cítiť ohrozený. Z psychologického hľadiska sa spája s predstavami ohňa, krvi, nebezpečenstva a hluku. Z tohto vyplýva aj jej používanie ako výstražného znamenia. Červená farba ovplyvňuje človeka aj po fyziologickej stránke, zvyšuje pulz, krvný tlak, rýchlosť dýchania a hladinu cukru v krvi. Červená farba pôsobí na nervový systém a podporuje vylučovanie adrenalínu. Bolo zistené, že povzbudzuje chuť do jedla, sexuálny apetít, zvyšuje hlasitosť reči a podnecuje k agresívnemu správaniu.
Tmavočervená
farba predstavuje pokoj, kľud a prímerie, je mierom bez vojen. Vznešenosť jej ešte zostáva, ale je pokojná, pretože dosiahla to, čo potrebovala. Aktivita a vzrušenie už opadli a zostala majestátna nádhera a sebavedomie.
Červeno-modrá farba
vzrušenie z červenej farby je doplnené modrou farbou a spolu tak vytvárajú srdečnú a vrúcnu pohodu. Táto farba je vnútorné vzrušenie, nadšenie v pohode, srdečnosť.
Fialová
mužská červená a ženská modrá farba vytvoria zmiešaním fialovú farbu. Fialová v sebe kombinuje chlad modrej farby s teplom farby červenej. Farba poukazujúca na bohatstvo a luxus. Je farbou duchovna, originality a diplomacie. Harmonizuje energiu, dodáva kreativitu, predstavivosť. Obľubujú ju ľudia svojrázni, taktní, vášniví a s veľkou dávkou fantázie. Jasnejšia fialová symbolizuje magickosť, a preto je vhodné jej použitie na podporu kreativity a ženskosti. Tmavšie odtiene fialovej zasa ľahko vyčarujú pocit pochmúrnosti a smútku. Vyjadruje nejasné vzrušenie, skryté tajomstvo, ktoré vyvoláva znepokojenie. V rímskokatolíckom náboženstve symbolizuje pokoru, pokánie, skromnosť, zdržanlivú striedmosť až svätú odlúčenosť. Súvisí s múdrosťou, dôstojnosťou, nezávislosťou, tvorivosťou, tajomstvom, mágiou, silou, ušľachtilosťou, prepychom, so vznešenosťou a s ambíciou. Je inšpirujúca, podporuje tvorivosť. Osobnosť človeka je originálna, samostatná s nezávislými názormi a umeleckými sklonmi. Na svoje okolie i na seba kladie niekedy prehnane vysoké nároky.
Modrá farba
modrá je farba pokoja. Je symbolom pokojnej vody, reprezentuje flegmatický temperament, ženskosť, nehu, vernosť, dôveru, lásku a oddanosť. Z hľadiska vzťahu k chuti reprezentuje sladkosť. Modrá predstavuje tradíciu, reprezentuje stálosť, ktorá pretrvá veky, je symbolom matriarchátu.
Svetlo modrá farba
svetlomodrá farba patrí k všeobecne najobľúbenejším farbám. Znamená bezstarostnú veselosť, nekladie žiadne nároky a v ničom sa neangažuje. Je príjemná, vyvoláva predstavu vzduchu a oblohy, ticha a túžby.
Tmavomodrá farba
pôsobí vážne až smutne, je to farba diaľok , hlbín a rozjímania. Predstavuje opatrnosť, rozvážnosť, nečinnosť až ľahostajnosť.
Modro-zelená farba
svetlá modrozelená (tyrkysová) je spojením modrej a zelenej. Je farbou morských lagún, priateľstva a náklonnosti. Očisťuje organizmus, harmonizuje telo a ducha. Posilňuje kreativitu, živelnosť, sebadôveru. Vytvára pocit najväčšieho chladu a spája sa so sterilným prostredím. Touto farbou môžeme vyjadriť, oblečením ale aj inak, potrebu odstupu. Tmavá modrozelená pôsobí tvrdo, zaryto až tvrdohlavo.
Zeleno-modrá farba
pri tejto farbe vyjadruje zelený tón napätie, ktoré blokuje schopnosť odovzdania sa, ktorá je ukrytá v modrej farbe. Tmavé tóny zelenomodrej znamenajú hrdosť, uzatvorenosť až seba zbožňovanie. Všeobecne sa uplatňuje ako odtieň hygienickej sterility.
Zelená
označuje sa ako veľmi neutrálna farba. Kombináciou farieb žltej a modrej sa vytvorí zelená. Modrá a žltá sú protikladné sily, ktoré sa v zelenej vzájomne rušia. Preto táto farba vyžaruje ich vlastnosti. Absolútna zeleň, kde je modrá a žltá v rovnováhe, potom je táto farba vyjadrením úplne statického stavu bez emócií, bez želaní. Pokiaľ sa do zelenej pridáva tmavomodrá farba, stáva sa studenšou, napätejšou, tvrdšou a odolnejšou. Pridaním jasnej žltej sa vytvára opačný efekt, zelená sa stáva uvoľnenejšou, mäkšou a prispôsobivejšou. Zelená symbolizuje prírodu, čistotu a má hojivé účinky. Symbol rastu, harmónie a bezpečia. Pôsobí upokojujúco, uvoľňujúco a všeobecne sa vníma ako príjemná farba spojená s harmóniou, mladosťou, sviežosťou. Podporuje vývin, rast, plodnosť, stabilitu a vytrvalosť. Podporuje koncentráciu a navodzuje pocit istoty a bezpečia. Je farbou krajiny a rastlinného života. Spája sa s pocitovým chápaním, s pocitom byť prospešný a nápomocný iným. Podnecuje mier a kamarátstvo a celkovo pozitívne vplýva na vzťahy. Obľubujú ju ľudia kreatívny, emotívni, samostatní, s organizačnými schopnosťami ale i ľudia ťažkopádni. Tvrdú modrozelenú preferujú ľudia, ktorí majú sami na seba vysoké nároky a prostredníctvom vôle a sebazaprenia naplňujú svoje ideály o sebe. Čistú zelenú uprednostňujú konzervatívni ľudia, vyjadruje ich potrebu uchovať to, čo bolo dosiahnuté, ich húževnatosť a vytrvalosť smerujú k dosiahnutiu bezpečia a istoty. Svetlá zelenožltá farba vyjadruje opačný postoj. Pozitívne vplýva na zrak a mozgovú činnosť. Zelená je aj symbolom peňazí, a poukazuje na chamtivosť alebo žiarlivosť. Tiež môže byť symbolom neskúsenosti. Energetické vyžarovanie zelenej sa dá charakterizovať ako životná sila, osvieženie a rovnováhu, ktorá posilňuje telo i ducha.
Žlto-zelená farba
primiešaním malého množstva žltej farby do zelenej. Znamená otvorenie sa, uniká z absolútne zelenej, dáva impulz k nadväzovaniu kontaktov. Prekročením hranice pridania žltej pôsobí vtieravo, ponúkavo.
Ružová,
je zmiešaním bielej a červenej, účinky oboch týchto farieb zjemňuje. Všeobecne sa pokladá za jej slabšiu verziu červenej. Farba ružových odtieňov obsahuje červenú, žltú, fialovú a modrú farbu, ktoré vyžarujú množstvo pozitívnej energie, duševný kľud so štipkou vášnivosti. Stimuluje dievčatá, ale nie chlapcov. Nosením týchto farebných odtieňov sa môžete cítiť byť omladený, osviežený a posilnený. Je farbou priateľstva, šťastia i sentimentality. Táto farba prezrádza jemnosť osobnosti, ktorá túto farbu preferuje. Romantické city sú pre ňu priam charakteristické. Málo zmyslu pre praktickosť života so sklonmi k skrášľovaniu podľa vlastných predstáv čo často spôsobuje sklamania a problémy. Títo ľudia často nevedia odlíšiť sny od reality a bývajú dôverčiví a zraniteľní. Symbolizuje jar a má harmonizačné účinky. Je farbou lásky, súcitu a vnútornej čistoty. Pôsobí proti hnevu, samote a tlmí emócie.
Hnedo-zelená farba ( olivovo zelená )
primiešaním žltej a čiernej k zelenej vznikne olivovo zelená, ktorá znamená citovú pasivitu, je to len akési čiastočné sebaotvorenie, potreba viac prijímať než aktívne dávať.
Indigová
je farbou bystrého rozumu, rozvahy, harmónie, zdravia, viery a mystiky. Obľubujú ju ľudia priateľskí, spoločenskí a rešpektom pred ostatnými. Prebúdza chuť po poznaní. Presadzuje používanie rozumu čo je na úkor citov.
Hnedá farba
vzniká z oranžovej, t.j. kombinácou červenej a žltej, ku ktorým sa primieša čierna. Hnedá má v sebe aktívny impulz červenej, ale táto aktivita je utlmená. Predstavuje vitálny a telesne zmyslový pocit. Je to farba zeme, tepla , pôžitkov, bezpečia, farba tradície a zdržanlivosti. Je farbou blaha a rešpektu. Povzbudzuje racionalitu, zdravú myseľ , schopnosť stáť pevne nohami na zemi, dodáva istotu a odvahu. Srší z nej rozvaha, mier, vyrovnanosť a prirodzenosť. Obľubujú ju ľudia nekonfliktní, ktorí majú radi pohodlie, zástancovia pravdy, ktorí majú v obľube komfort ale i ľudia vyčerpaní a bez energie, ktorí potrebujú oddych a pokoj. Práve hnedá farba signalizuje triezvosť, zdržanlivosť, je mlčanlivá. Je solídna, realistická a vážna. Často si ju spájame s predstavou istoty a s ňou ruku v ruke aj s poriadkom a pohodlím. Vybaví sa nám vďaka nej obvykle domov a tradície.
Naopak odmietajú ju práve tí, ktorí by boli so životom v pohodlí a rutine nespokojní, a ktorí týmto štýlom života dokonca pohŕdajú. Radi ju nemajú ani tí, ktorí sa túžia odlíšiť, vyniknúť svojou originalitou a byť čímkoľvek zvláštni a vymykať sa tak z davu, byť výnimoční. Pre vyrovnaných ľudí má neutrálny význam, pôsobí na nich ľahostajne.
Zlatá farba
je farbou žiariaceho pocitu šťastia, hojnosti, lesku a nadbytku. Je farba najvyšších hodnôt, univerzálnej lásky. Zastupuje idealizmus, veľkorysosť, šľachetnosť.
Biela
ktorá nie je súčasťou farebného kruhu. Vo svojej podstate ju za farbu nemôžeme považovať, pretože je neutrálna. Rozťahuje priestor, čo je dané jej jasnosťou. Symbolizuje začiatok, svetlo, čistotu, poriadok, dobro, nevinnosť, úprimnosť, duchovné schopnosti, nádej, slobodu, nezávislosť a bezpečnosť. Táto farba umožňuje ostatným farbám, aby pri nej vynikli. Priveľa bielej farby môže pôsobiť chladno, sterilne. Biela farba, ako symbol smrti, je vo východných kultúrach vo svojej symbolickým vyjadrením nového začiatku. Smrť považujú za začiatok nového prevtelenia. Biela farba je výrazom uvoľnenia, úteku, oslobodenia sa od všetkého, čo sa javí ako prekážka. Predstavuje absolútnu slobodu pre všetky možnosti, je to nový začiatok. V tomto zmysle nevinnosť rovnako ako nevesta sa obliekajú do bieleho. Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Posilňuje tvorivosť a celkový energetický tok. Obľubujú ju vyrovnaní, úprimní, samostatní a sebavedomí ľudia. Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania. Negatívne dojmy z bielej farby sú zima, chlad a drsnosť.
Sivá
pri miešaní farieb vzniká použitím rovnakého množstva všetkých základných farieb . Na pozadí tejto farby sa dobre rozlišujú vlastnosti ostatných farieb. Šedá je farba neutrálna, je farbou staroby , vyčerpanosti, intelektu, vedomostí a múdrosti. Je dôstojná, konzervatívna, autoritatívna. Je symbolom všednosti a obyčajnosti. Vzbudzuje emócie, smútok, nudu, pokoru a chudobu. Je nenápadná, zároveň je farbou kompromisu a môže sa spájať so sebakontrolou a samostatnosťou. Predstavuje pochybnosť, stiesnenosť , opatrnosť a obavy. Obľubujú ju ľudia rozvážni, udržujúci si odstup. Odmietajú ju ľudia, ktorí majú radi dobrodružstvo a vzrušenie a ktorí majú radi pestrý život.
Čierna
farba nie je súčasťou farebného kruhu. Je často spájaná s výkonnosťou, eleganciou, a hĺbkou. Je v našej kultúre považovaná za farbu smútku a zla, spája sa negatívnymi predstavami a to so smrťou, tajomstvom a niečim neznámym všeobecne je považovaná za farbu vzkriesenia a času. Vníma sa ako farba tichá, pokoja a ťažoby. Má veľa spoločného s bielou: obe skrývajú v sebe celé farebné spektrum , navzájom sú kontrastom ale ak ich spojíme vytvárajú dokonalú harmóniu. Obľubujú ju ľudia svojrázni, uzavretí, mimoriadní, osvietenci, ktorí s niečím nesúhlasia. Veľa čiernej spôsobuje melanchóliu, stiesnenosť a celkovo zle vplýva na telo a dušu. Je to výnimočná farba, pretože má schopnosť neprepúšťať žiadne energie, preto ak ju máte oblečenú, neprenikne k vám nič zlé ale ani nič dobré, čím ostáva nezávislou a originálnou. Čierna je opakom bielej farby. Demonštruje konečné rozhodnutie. Predstavuje agresívny vzdor, zamietnutie „pestrého života“. Symbolizuje ničotu, absolútne odriekanie, je výrazom pre bojovné „nie“ a v tomto zmysle je v našej kultúre vnímaná aj ako farba smrti, tmy a smútku. Na väčšej ploche pôsobí skľučujúco, vyvoláva pocit odtrhnutia od prírody, od sveta. Vyvoláva pocit uzavretosti. Na malej ploche ju môžeme kombinovať s každou farbou, pretože ich osvetlí. V kombinácii s bielou pôsobí slávnostne, samostatne použitá pôsobí slávnostne ale vážne.Obľuba čiernej u mladej generácie nie je len módnou záležitosťou, ale aj demonštráciou vzdoru a ochoty reagovať krajnými prostriedkami.

Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.